Ile kosztuje pozwanie banku o odfrankowienie, unieważnienie umowy?

Żeby odzyskać od banku pieniądze i uwolnić się od frankowej umowy kredytowej, najpewniej będziesz musiał wystąpić z powództwem przeciwko bankowi, a jak wiadomo, nie jest to rozwiązanie bezkosztowe, więc żeby odzyskać pieniądze, najpierw pewną kwotę musisz wyłożyć.

W trakcie procesu zobowiązany bowiem będziesz ponieść kilka rodzajów opłat, których wysokość zależy od różnych czynników i niestety wysokość nie wszystkich opłat będzie możliwa do oszacowania już w momencie złożenia powództwa.

Opłatą, którą zawsze w sprawie frankowej należy uiścić, o ile nie zostałeś zwolniony przez sąd z opłaty sądowej, ale o tym poniżej, jest opłata stosunkowa od pozwu.

W przypadku roszczeń pieniężnych opłata ta stanowi 5% wartości dochodzonego roszczenia, czyli w przypadku spraw frankowych opłata może być całkiem spora, jednakże w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych ustawodawca wprowadził pewien wyjątek stanowiąc, że opłata stosunkowa pobierana od konsumenta wynosi co prawda 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 1000 złotych. Zatem opłata sądowa od pozwu przeciwko bankowi nigdy nie przekroczy 1 000 zł.

Kolejną opłatą, którą w toku postępowania przeciwko bankowi z całą pewnością będziesz musiał uiścić to zaliczka na poczet opinii biegłego sądowego. Sprawy o odfrankowanie są sprawami bardzo skomplikowanym, w szczególności pod względem prawidłowego wyliczenia ile bank pobrał od kredytobiorcy na podstawie niedozwolonych postanowień umownych, dlatego zwykle w tym zakresie sąd korzysta z pomocy biegłego specjalisty, którego koszt ponoszą strony postępowania.

W toku postępowania sąd zobowiąże cię więc do uiszczenia zaliczki na poczet sporządzenia opinii, wysokość zaliczki zależy jednakże od uznania sądu, może więc wynosić np. 300 zł, bądź nawet 1 000 zł.

Pozostałe opłaty, które będziesz musiał ponieść prowadząc proces przeciwko bankowi zależą od tego czy w toku postępowania będziesz reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, a więc czy zdecydujesz się skorzystać z fachowej pomocy prawnej.

Z uwagi na złożoność i stopień trudności owych spraw, korzystniej dla ciebie będzie zaangażowanie do sprawy adwokata lub radcy prawnego i to takiego z dużym doświadczeniem, choć oczywiście wygeneruje to po twojej stronie dodatkowe koszty.

Koniecznie przeczytaj:

Kancelarie frankowicze – jak wybrać dobrą kancelarię do sprawy frankowej

W takim przypadku, przede wszystkim uiścić będziesz musiał opłatę od udzielonego prawnikowi pełnomocnictwa, nie jest jednakże ona wysoka, bo wynosi zaledwie 17 zł, zdecydowanie większym wydatkiem jest natomiast honorarium pełnomocnika.

Wysokość wynagrodzenia za prowadzenie tego rodzaju spraw nie została ściśle określona, każdy prawnik dokonuje więc samodzielnej wyceny biorąc pod uwagę skomplikowanie sprawy, nakład pracy, odległość od sądu rozpoznającego sprawę, itp.

Wynagrodzenie pełnomocnika zwykle jednak składa się z dwóch części, pierwszej, czyli stałej kwoty, którą w momencie podpisania umowy będziesz musiał uiścić, oraz procentu od wygranej kwoty, która to kwota trafi do prawnika w momencie zakończenia postępowania.

Proporcje wskazanych kwot, a więc wyższa opłata początkowa i niższy procent, lub niższa opłata początkowa i wyższy procent, zależą tak naprawdę od tego co z reprezentującym cię pełnomocnikiem ustalisz, zawsze możesz więc negocjować korzystniejsze dla ciebie rozwiązanie.

Zwykle nie ma również problemu by ustalone honorarium uiszczać w ratach, wszystko zależy od tego na co z prawnikiem się umówisz. Ustalając wysokość wynagrodzenia zwróć jednak uwagę i upewnij się, że podane przez prawnika kwoty są kwotami brutto, czyli powiększonymi o podatek VAT, gdyż VAT stanowi prawie ¼ owej kwoty, unikniesz więc nieprzyjemnych niespodzianek.

Ustalając wynagrodzenie z pełnomocnikiem, warto również poprosić by zostało ono podzielone na części, a więc by prawnik podzielił je na kolejne etapy postępowania sądowego.

Po co taki zabieg? Otóż, każde postępowanie jest inne i może zakończyć się na innym etapie, nie wykluczone przecież, że bank będzie chciał np. zawrzeć ugodę, dlatego takie „rozbicie” wynagrodzenia na poszczególne części pozwoli ci zoptymalizować koszty i jeśli postępowanie zakończy się szybciej, co również będzie wiązać się z mniejszym nakładem pracy pełnomocnika, zapłacisz mu mniejsze wynagrodzenie.

Odpowiednie zapisy w tym zakresie powinny oczywiście znaleźć się w umowie zawartej z prawnikiem.

Do ponoszenia kosztów sądowych nie jednak zobowiązana strona, która została przez sąd z nich zwolniona, żeby jednakże takie zwolnienie uzyskać, należy wnieść do sądu wniosek w tym zakresie wraz z oświadczeniem o stanie majątkowym. Sąd może zwolnić cię z kosztów sądowych w całości, w części lub wniosku w ogóle może nie uwzględnić, wszystko zależy od uznania sądu.

Ocena adwokata (tylko dla zalogowanych)

10 Komentarze

 1. Michał Jonas pisze:

  Wpis całkiem ciekawy natomiast ja mam pytanie jak sobie liczą konkretnie prawnicy ci których uważa się za najlepszych do tych spraw. Czy ktoś porównywał oferty za rozpoczęcie i póżniej premii za sukces takich kancelarii jak Mazur i Wspólnicy, Sosnowski adwokaci i radcowie prawni, kancelarii Barbary Garlacz, adwokata Pawła Borowskiego? Jak to teraz wypada, czy ceny są zróźnicowane czy podobne?

   
  • Tomek K pisze:

   U kogo z nich najlepiej? Muszę ogarnąć ten temat dla teścia

    
   • Barbara Wojaczek pisze:

    Każda z tych kancelarii jest dobra. Wybór więc pewnie należy uzależnić od ceny oraz od „nadawania na tych samych falach” co mecenas któremu zlecasz sprawę. Jedne są bardziej medialne i sporo o nich dowiesz się z Internetu inne mniej się chwalą ale jakościowo każda daje radę Ceny zróżnicowane – musisz sprawdzać. adw. Borowski chyba jako jedyny nie liczy sobie premii za sukces.

    Fajnie, że jest artykuł ile można zyskać ale powinno także być parę słów co się stanie jeśli przegramy, szanse na to wybierając dobrego reprezentanta są niewielkie ale jednak są. Powinno się o to spytać mecenasa przed zleceniem sprawy aby mieć jasność sytuacji.

     
 2. Marek Witkowski pisze:

  Borowski bardzo fajna oferta bez premii za.sukces. Porzadny facet nie manipuluje stawkami i nie ciśnie farmazonów. Polecam sprawdzić

   
 3. Monika pisze:

  pytanie o unieważnienie umowy kredytu frankowego – czy aby to zrobić to trzeba pozwać bank? Czy można np nie płacić rat i czekać jak bank nas pozwie i wtedy w tym procesie unieważnić umowę? Które rozwiązanie jest tańsze?

   
  • Kamil pisze:

   Jeśli decydujesz się nie płacić to czekasz na pozew. Dostajesz pozew. Masz dobrego prawnika to pozywający nie jest w stanie udowodnić wysokości roszczenia i tylko w wyniku tego wygrywa pozwany, tyle, że nic za tym dalej nie idzie…Nie doprowadzisz ani do unieważnienia umowy ani do odfankowienia czyli docelowo jeśli chcesz np pozbyć się hipoteki to i tak czeka cie normalne pozwanie banku

    
 4. Andrzej pisze:

  Monika oczywiście że tańszą opcją jest nie płacić i czekać aż bank pozwie ale tego ci żaden prawnik nie powie. Musisz prześledzić wyroki kiedy to bank pozywał i nagle okaże się, że bank nie jest w stanie udowodnić wysokości roszczenia.

   
 5. Krzysiu Kubica pisze:

  Koszty małe nie są ale nie ma co odpuszczać bankom. Jak się policzy ile można odzyskać po wygraniu sprawy z bankiem to się na to wszystko inaczej patrzy. Problem w tym, że mało kto liczy…

   
  • Tymoteusz Ol pisze:

   No właśnie tylko jak to policzyć? To też bardzo skomplikowane i bez udziału prawnika się nie obejdzie.

    
   • Krzysiu Kubica pisze:

    Policzenie nadpłaty kredytu frankowego czy nawet ile możesz uzyskać wcale nie jest trudne. Pierwszy sposób łatwy to wysyłasz umowę do analizy i kancelaria w odpowiedzi przyśle ci informacje o ile możesz pozwać bank i ile możesz wygrać. Warto wysyłać takie zgłoszenia tylko do sprawdzonych kancelarii bo słyszałem już o przypadkach, że kancelarie bez doświadczenia aby pozyskać klienta specjalnie wpisują wyższe kwoty. Drugi sposób nawet łatwiejszy to jest w sieci kalkulator do wyliczenia ile można odzyskać od banku https://kalkulatorfrankowicza.pl – narzędzie bardzo dobre i nawet teraz możesz sobie policzyć w kilka minut ile możesz wygrać. Trzeba mieć na uwadze jednak, że podaje wartości w przybliżeniu ale w moim przypadku pomylił się tylko o kilka procent.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *