Jak sprawnie pozwać bank za kredyt we frankach

Jak pozwać bank za kredyt frankowy

Nawet korzystny dla frankowiczów wyrok TSUE nie „zachęcił” banki do ugodowego załatwienia kwestii kredytów frankowych, kredytobiorcom nie pozostaje więc nic innego jak walka w sądzie by odzyskać swoje pieniądze. Taka perspektywa dla większości frankowiczów nie brzmi jednak kusząco i prowadzi do tego, że wiele osób rezygnuje z dochodzenia jakichkolwiek roszczeń, co absolutnie nie powinno mieć miejsca!

Pasywne zachowanie banków właśnie to ma na celu, zniechęcenie kredytobiorcy do dochodzenia swoich praw przed sądem, dlatego nie można odpuszczać, a z pomocą sprawdzonej kancelarii wyspecjalizowanej w sprawach frankowych proces sądowy wcale nie jest tak straszny jak się początkowo mogło wydawać.

KROK 1

Jeżeli posiadasz umowę o kredyt we frankach szwajcarskich i zdecydowałeś, że chcesz się od niej uwolnić kierując sprawę do sądu, pierwszą czynnością jaką powinieneś wykonać jest analiza zawartej umowy wraz z aneksami, jeżeli zostały podpisane, pod kątem niedozwolonych postanowień umownych, gdyż tylko na tej podstawie możesz w sądzie skutecznie kwestionować zawartą umowę.

Dla osoby nie znającej się na prawie i nie mającej doświadczenia w tej kwestii już ta pierwsza czynność może przyprawić o ból głowy, problem ten można jednak z łatwością rozwiązać powierzając sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi. Obecnie na rynku jest kilkanaście sprawdzonych kancelarii. W celu wyboru najlepszego pełnomocnika możesz skorzystać z naszego rankingu kancelarii . Jeśli jednak wolisz wybrać kancelarię, której w naszym rankingu nie ma to  zanim powierzysz prowadzenie swojej sprawy konkretnej osobie/kancelarii, upewnij się, że dane osoby rzeczywiście prowadziły postępowania przeciwko bankom w związku z umowami we frankach szwajcarskich, doświadczenie jest bowiem kluczowe w takim procesie.

Profesjonalny pełnomocnik na początku przeanalizuje więc twoją umowę pod kątem zasadności powództwa, wyjaśni jakie masz możliwości i z jakim ryzykiem wiąże się dla ciebie proces oraz odpowie na wszystkie nurtujące cię pytania i wątpliwości. Po wstępnej analizie umowy powinieneś także otrzymać wyliczenie ile pieniędzy możesz odzyskać jeśli wygrasz z bankiem.

W ten sposób będziesz mógł podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą skierowania pozwu przeciwko bankowi i będziesz wiedział z czym taki proces się tak naprawdę wiąże.

Przeczytaj:

Ile można odzyskać pozywając bank za kredyt we frankach

KROK 2

Kolejnym krokiem, który musisz wykonać jest skompletowanie odpowiednich dokumentów, w końcu do pozwu musisz dołączyć wszystkie pisma potwierdzające zasadność twojego powództwa. Prowadzący twoją sprawę pełnomocnik oczywiście powie ci jakie dokumenty są niezbędne, może się jednak okazać, że o wydanie niektórych dokumentów, np. historii kredytu, będziesz musiał wystąpić do banku, lecz jak to zrobić również powie ci pełnomocnik. Gdy już wszystkie niezbędne informacje i pisma uda się skompletować, pełnomocnik będzie mógł napisać i złożyć w twoim imieniu pozew, tym samym więc zostanie zainicjowany proces przeciwko bankowi.

KROK 3

Podczas procesu sądowego musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, gdyż takie sprawy mogą trwać nawet kilka lat, w zależności od tego co w sprawie się dzieje i jaką taktykę przyjmie bank. Postępowanie sądowe jest najtrudniejszym krokiem do odzyskania pieniędzy od banku, gdyż nieumiejętne prowadzenie procesu może doprowadzić do oddalenia powództwa, czyli innymi słowy, do przegrania sprawy. Zadaniem twojego pełnomocnika jest więc zadbanie o to by właściwie poprowadzić twoją sprawę i nie dać się zaskoczyć przeciwnikowi, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie korzystnego dla ciebie wyroku. W toku postępowania najprawdopodobniej będziesz również słuchany jako strona postępowania, dla wielu osób właśnie ten monet jest najbardziej stresujący, pełnomocnik wyjaśni ci jednak jak takie przesłuchanie wygląda i czego możesz się spodziewać, a satysfakcja z wygranego postępowania z całą pewnością zrekompensuje ci wszystkie niedogodności.

KROK 4

Ostatni krok to wydanie przez sąd wyroku, oczywiście nie każda sprawa sądowa kończy się sukcesem, jednak mając na uwadze najnowsze orzecznictwo sądowe oraz pogląd wyrażony przez Trybunał Sprawiedliwości UE w polskiej sprawie frankowej, istnieje duża szansa, że twoja sprawa zakończy się sukcesem i wreszcie uwolnisz się od kredytu we frankach. W zależności jednak od tego czego będziesz się domagać w sądzie, a więc unieważnienia zawartej umowy czy jej odfrankowienia, po korzystnym wyroku będziesz musiał rozliczyć się z bankiem, gdyż w przypadku stwierdzenia nieważności umowy każda ze stron zobowiązana jest zwrócić drugiej otrzymane świadczenie, lecz zawarta umowa przestaje istnieć, bądź nadal będziesz związany umową kredytową, lecz bez odniesienia do franka, na skutek odfrankowienia z umowy usuwane są bowiem zapisy dotyczące indeksacji, czyli twój kredyt stanie się kredytem złotówkowym oprocentowanym stawką LIBOR. W takim przypadku nie tylko więc pozostałe do spłaty raty będą niższe, lecz bank powinien zwrócić ci nadpłatę, która powstała na skutek stosowania niedozwolonych postanowień umownych.

Ocena adwokata (tylko dla zalogowanych)

2 Komentarze

  1. Adam Haba pisze:

    Proszę Państwa która kancelaria jest obecnie najlepsza do prowadzenia sprawy w sprawie frankowej kredytu denominowanego? Znam ranking ale przed ostatecznym wyborem chciałabym się jeszcze jednak upewnić przed wyborem kancelarii?

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *