Kancelarie frankowicze – jak wybrać dobrą kancelarię do sprawy frankowej

Wraz ze wzrostem ilości pozwów przeciwko bankom z tytułu zawartych umów kredytowych we frankach szwajcarskich, wzrosła również liczba kancelarii, które twierdzą, że specjalizują się w pomocy frankowiczom

Dla osób, które nie mają na co dzień kontaktu z prawnikami i nie orientują się jak wykonywanie tego zawodu wygląda, słowo „kancelaria” w nazwie firmy jest synonimem profesjonalizmu i uczciwości. Nie każda kacelaria prawna jest jednak prowadzone przez adwokata lub radcę prawnego. Aby sprawa wyboru pełnomocnika była jeszcze bardziej skomplikowana warto wspomnieć, że bardzo niewielu adwokatów i radców prawnych jest specjalistami w sprawach frankowych. Dla osoby zainteresowanej pozwaniem banku może to być zaskoczenie, gdyż przeglądając Internet kancelarii oferujących pomoc frankowiczom nie brakuje.

Kancelarie prawne oraz prawnicy bez doświadczenia 

Obecnie obowiązujące przepisy w żaden sposób nie ograniczają posługiwania się terminem „kancelaria”. Nie przyznają prawa tylko i wyłącznie prawnikom do używania tego określenia w nazwie prowadzonej firmy. Oznacza to więc, że kancelarię założyć może praktycznie każdy, nawet osoba bez wykształcenia prawniczego.

Pierwszym krokiem na drodze poszukiwania odpowiedniego adwokata lub radcy prawnego do prowadzenia sprawy frankowej to ustalenie jak odróżnić kancelarię prowadzoną przez profesjonalnych pełnomocników od innego tego rodzaju firm?

Pierwsze wnioski możemy wyciągnąć z nazwy kancelarii. W przypadku, gdy kancelarię prowadzi adwokat bądź radca prawny, i jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, w nazwie takiej kancelarii praktycznie zawsze podaje się również tytuł zawodowy danej osoby, a więc adwokat lub radca prawny, oraz jej imię i nazwisko.

Nie każda „Kancelaria” jest prowadzona przez adwokatów lub radców prawnych. Zwróć uwagę, czy osoba z którą rozmawiasz jest adwokatem lub radcą prawnym!

Podobnie jest w przypadku większych firm prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych. Jeśli jednak z nazwy jednoznacznie nie wynika czy osoby prowadzące daną kancelarię są profesjonalnymi pełnomocnikami, potrzebne informacje uzyskasz pytając osobę, która oferuje pomoc prawną o nr wpisu na listę adwokatów lub radców prawnych. Gdy już numer ten uzyskasz możesz zweryfikować czy ten wpis faktycznie istnieje przez Internet na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej lub Okręgowej Izby Radców Prawnych w regionie w którym prawnik działa.

Niektórzy jednak mogą się zastanawiać dlaczego lepiej jest wybierać profesjonalnych pełnomocników skoro pozostałe kancelarie również radzą sobie na rynku i  świadczą usługi prawne? W przypadku kredytów we frankach uzyskanie pomocy od profesjonalnego pełnomocnika jest istotne, gdyż sprawy przeciwko bankom swój finał mają zawsze w sądzie. Są to sprawy skomplikowane i dla prawnika nie doświadczonego nie przewidywalne. Każda sprawa frankowa pomimo, że wydaje się podobna wymaga odrębnej kompleksowej analizy i strategii procesowej. Tym samym, nie można powielać w 100% wzorców, które okazały się skuteczne w sprawach przeciwko temu samemu bankowi. W tych sprawach prawnik nie tylko musi posiadać tytuł adwokata lub radcy prawnego, ale także wykonywać zwód na najwyższym możliwym poziomie. Wybór bardzo dobrego adwokata lub radcy prawnego w przypadku spraw frankowych jest więc absolutną koniecznością.

Jeśli jednak podejmiesz ryzyko, skusi cie cena lub dasz się zmanipulować przedstawicielowi handlowemu i powierzysz swą sprawę kancelarii, która nie jest prowadzona przez adwokata lub radcę prawnego musisz wiedzieć, że podczas sprawy może spotkać cię kilka niespodzianek. Są to rzeczy o których właściciele takich podmiotów najczęściej nie wspominają podczas podpisywania umowy o współpracy.

Proces z bankiem wymaga zaangażowania prawnika z doświadczeniem oraz dużą wiedzą merytoryczną

Najczęściej wygląda to tak, że osoba która ci doradzała nie pójdzie z tobą jako twój pełnomocnik na rozprawę sądową. Jej udział skończy się prawdopodobnie na przygotowaniu pozwu. Zapewne będziesz reprezentowany w sądzie przez profesjonalnego pełnomocnika, lecz będzie to prawnik z uprawnieniami wynajęty przez osobę z którą umowę podpisałeś. Nie będziesz więc mieć realnego wpływu na wybór swojego pełnomocnika oraz jego działania,  gdyż nie zlecasz mu sprawy bezpośrednio.

Może się okazać, że poznasz go dopiero na sali sądowej, tuż przed rozprawą. Co więcej na każdej rozprawie może reprezentować cie ktoś inny. Zakładając najgorsze w razie kłopotów i problemów, „kancelaria” funkcjonująca pomiędzy tobą a realnym pełnomocnikiem, może działać jak bufor mający za zadanie utrudnienie dochodzenia roszczeń w razie popełnienia przez pełnomocnika błędów na sali sądowej.

Jak zostało powyżej zasygnalizowane kancelarię prawną może założyć i prowadzić praktycznie każdy. Jeśli zlecisz sprawę takiemu podmiotowi może się okazać, że pisma w twojej sprawie sporządzają osoby nie posiadające nawet prawniczego wykształcenia. I choć wszystko to brzmi nieprawdopodobnie to są to realne zagrożenia, na które są obecnie narażeni frankowicze.

Brak wystarczającej wiedzy i doświadczenia to oczywiście problem największy. Pomimo, że często wmawia się frankowiczom, że odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytu to praktycznie formalność sytuacja nadal jest nieco odmienna. Orzecznictwo w sprawach frankowych nie jest jednolite i pomimo tego, że zarówno sądy krajowe jak i międzynarodowe wydają wyroki korzystne, to każda sprawa wymaga bardzo dużego zaangażowania prawnika znającego charakterystykę spraw frankowych od podszewki.

Sprawy dotyczących kredytów we frankach to jedne z najtrudniejszych spraw jakie obecnie są na rynku. Banki to przeciwnicy, którzy nie odpuszczają i mają po swojej stronie tęgie umysły prawnicze. Chcąc nawiązać walkę w sądzie na równym poziomie musisz wybrać sprawdzonego adwokata lub radcę prawnego, a nie kogoś kto dopiero zamierza rozpocząć „przygodę” ze sprawami frankowymi.

Pośrednicy, kancelarie odszkodowawcze

Sprawami frankowiczów zainteresowały się także firmy i duże korporacje, które dotychczas specjalizowały się w obsłudze klientów poszkodowanych w wypadkach oraz dochodzeniu odszkodowań. Zasada działania takich pośredników jest dość prosta. Firma działająca jako sp. z o.o. lub s.a prowadzi szeroko zakrojone działania reklamowe ( najczęściej poprzez przedstawicieli handlowych ) w celu zawarcia umowy z frankowiczami. Następnie przekazuje sprawę do kancelarii adwokackiej lub radcowskiej z którymi współpracują. Schemat na pierwszy rzut oka podobny do tego opisanego powyżej jednak trochę bardziej wyrafinowany, poprzez co łatwiej popełnić błąd.

W przypadku powierzenia sprawy takiej firmie także musisz mieć świadomość niebezpieczeństw jakie może to ze sobą wiązać. Jest ich sporo. Tutaj wymienimy jednak kilka najważniejszych.

Po pierwsze osoba zlecająca podpisuje umowę z pośrednikiem, który nie musi przestrzegać norm Kodeksu Etyki Adwokackiej lub Kodeksu Etyki Radców Prawnych. Taki pośrednik może sprawę zlecić dowolnej kancelarii czy prawnikowi. Choć w większości przypadków usłyszymy, że pośrednik współpracuje z najlepszymi na rynku prawnikami i gwarantują one najwyższy poziom obsługi prawnej, to rzeczywistość po podpisaniu umowy może być zupełnie inna.

Współpraca z pośrednikami, spółkami Z O.O. lub S.A. niesie ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń

Pośrednicy zwykle współpracują z kancelariami posiadającymi liczna kadrę prawników jednak są to osoby które wcześniej zajmowały się głównie sprawami o odszkodowania. Nie mają doświadczenia, ani tym bardziej sukcesów, w walce z bankami w sprawach kredytów frankowych. Ich argumentacja opiera się najczęściej na kopiowaniu argumentów wypracowanych przez najlepszych fachowców na rynku co powoduje, że nie są zupełnie przygotowani na zmianę taktyki procesowej banków. A banki swoją taktykę zmieniają często i właśnie dzięki temu wygrywają niektóre sprawy.

Po trzecie pośrednicy proponują dość niskie opłaty na początek ale kolosalne procenty za sukces po wygranej sprawie. Często w umowach ukryte są dodatkowe koszty, o których dowiesz się dopiero podczas sprawy sądowej. Kalkulacje premii za sukces często w umowie przedstawione są w sposób skomplikowany i nie jasny. Jest to zabieg celowy. Zlecający sprawę musi w kwestii obliczeń zaufać osobie, która przedstawia nam ofertę firmy, najczęściej profesjonalnemu sprzedawcy. Handlowcy takich firm działają w sposób bezwzględny i często „zapominają” wspomnieć jaką ostatecznie maksymalną kwotę frankowicz zapłaci.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia odpowiedzialności zawodowej. Tego typu firmy najczęściej działają jako spółki Z O.O. lub S.A Spółki Z O.O. działają na bazie KSH, gdzie wyznacznikiem poziomu odpowiedzialności jest wysokość kapitału zakładowego. W tej formie działalność przeważnie prowadzą przedsiębiorcy, którzy chcą ograniczyć swoją odpowiedzialność wobec klientów. Odpowiedzialność spółek S.A też jest mocno rozmyta.

OSTRZEGAMY: Należy bardzo uważać na firmy ( SPÓŁKI Z O.O. I S.A)  proponujące niskie wynagrodzenie i premie za sukces na poziomie 15-30% – niektóre umowy są tak skonstruowane, że frankowicz po wygranej w ciągu 7 dni będzie musiał zapłacić nawet ponad 100 tyś zł i to przy kredycie wynoszącym pierwotnie ok 300.000zł !!!!

Firmy takie często zachęcają frankowiczów powołując się na duża liczbę osób które powierzyły im swoje sprawy. Nie jest to jednak związane z dużą skutecznością tych firm na polu prowadzenia sporów sądowych z bankami. Jest to wynik dobrej strategii marketingowej, bardzo intensywnej i agresywnej akwizycji polegającej na prostym systemie prowizyjnym, zatrudnianiu kolejnych akwizytorów oraz możliwości reklamy, której kancelarie adwokacie i radców prawnych co do zasady nie mają.

Znane są także przypadki przegranych w sprawach frankowiczów, którzy powierzyli swoje sprawy pośrednikom, poprzez rażące błędy popełnione podczas procesu wynikające głównie z braku znajomości problematyki spraw frankowych.

 

Firmy stosujące niskie wynagrodzenie i wysokie success fee

Wiele podmiotów oferujących pomoc dla frankowiczów kusi możliwością rozpoczęcia prowadzenia sprawy po uiszczeniu niewielkiej początkowej opłaty. Jeśli rozważasz zlecenie sprawy na takich zasadach musisz wiedzieć, że wynagrodzenie rzędu 3000 PLN plus success fee ma prawo funkcjonować tylko w przypadku metody opracowania pozwu i innych pism na zasadzie kopiuj i wklej.

Za takie pieniądze, nie otrzymamy argumentacji indywidualnie dostosowanej do naszej sprawy, co jest kluczowe w sprawie frankowej. Nie ma tu ani miejsca, czasu ani przede wszystkim pieniędzy na indywidualne potraktowanie każdej sprawy i twórcze podejście do tematu. Zanim firma lub nawet kancelaria bazująca na takich stawkach uzyska swoje wynagrodzenie  wynikające z premii miną 2-3 lata. W tym czasie za te 3000 PLN musi opłacić wiele osób, pokryć koszty stałe, marketing, reklamę, koszty zarządu, no i zapłacić prawnikowi. Można wyjść niestety z założenia, że żadna ze spraw nie będzie, bo nie może być, prowadzona w sposób indywidualny. Gdy ktoś nam proponuje takie rozwiązanie finansowe zastanówmy się jaki prawnik jest w stanie za realne 500-600 PLN zapoznać się z dokumentacją, napisać pozew, odnieść się do odpowiedzi banku, przygotować się do rozprawy, porozmawiać z klientem?

Kancelarie adwokackie / radców prawnych specjalizujące się w sprawach frankowiczów 

Na rynku obecnie funkcjonuje tylko kilkanaście kancelarii, które zajmowały się problemem tak zwanych kredytów we frankach jeszcze zanim ktokolwiek interesował się tematem. Takiego kogoś właśnie poszukujesz jeśli chcesz spać spokojnie podczas procesu. Kancelarie te od 2014 r. analizowały tą tematykę i tworzyły podwaliny obecnej strategii stosowanej w procesach z bankami. Są to kancelarie z doskonałą znajomością tematyki, a co więcej mogące pochwalić się realnymi sukcesami na polu procesów z bankami. Sprawdzone kancelarie znają strategie banków, ich umowy oraz procedury wewnętrzne. Wiedzą jakich konkretnie argumentów użyć w stosunku do danej umowy aby doszło do jej unieważnienia lub odfrankowienia. Pracują nad tym nieustannie od dobrych paru lat. Stawki tych kancelarii nie należą do niskich, jednak stawka o którą toczy się walka w sądzie, także niska nie jest.

Dobrych kancelarii jest niewiele, dlatego dobrze się zastanów komu zlecasz swoją sprawę

Kancelarie te proponują jednak skuteczną, wieloaspektową argumentacje prawną, nie tylko opartą na występowaniu klauzul niedozwolonych w umowach frankowych. Opiera się ona m. in. na podstawach prawa takich jak złamania zasady walutowości, nominalizmu lub samego zobowiązania. Kancelarii, które operują swobodnie takimi argumentami powinieneś szukać.

Warto też zwrócić uwagę na kwestię o której zwykle się nie pamięta, mało się mówi, a która tak naprawdę z perspektywy klienta jest bardzo istotna. Otóż, każdy adwokat i radca prawny (jeśli zlecamy im sprawy bezpośrednio) są nie tylko zobowiązani do wykonywania zawodu i świadczenia usług prawnych zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokaciej lub Radców Prawnych, lecz również zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej. Na osobach, które uprawnień profesjonalnego pełnomocnika nie posiadają, obowiązki to nie ciążą.

Zlecając więc sprawę bezpośrednio doświadczonej kancelarii radców prawnych lub kancelarii adwokackiej masz zatem pewność, że pełnomocnik będzie działał tylko i wyłącznie na twoją korzyść, że udzielone w związku ze sprawą informacje nie zostaną ujawnione.

Adwokat i rada prawny nie mogą np. być pełnomocnikiem klienta, jeżeli przeciwnik klienta jest również jego klientem w jakiejkolwiek sprawie. Jeśli więc adwokat lub radca prawny podejmie się prowadzenia twojej sprawy przeciwko bankowi to masz pewność, że z tym bankiem na innej płaszczyźnie nie współpracuje i nigdy wcześniej nie współpracował. W przypadku pozostałych firm pewności tej jednak nie masz.

Ocena adwokata (tylko dla zalogowanych)

12 Komentarze

 1. Martyna Gaj pisze:

  Bardzo pomocne informacje dla frankowiczów. Dziękuję. Niestety nie ma co ukrywać ale wybór kancelarii to jest trudne zadanie. Nie jesteśmy biegli w temacie, z każdej strony inna osoba przekonuje do skorzystania ze swojej usługi i bardzo trudno ocenić kto ma racje. Przydało by się aby napisać też coś o kosztach ile taki usługi dla frankowiczów powinny kosztować aby było uczciwie, aby jakość obsługi była na dobrym poziomie. Rozstrzał cenowy jest ogromny, premie za sukces także różnie liczone to są trudne dla nas sprawy. Jeśli mogę prosić to czy istniała by możliwość wskazania które kancelarie specjalizują się w walkach z danymi bankami. Mnie najbardziej interesuje bank Pko BP – byłabym bardzo bardzo wdzięczna za taką informację.

   
  • Andrzej Opaliński pisze:

   Co do samych cen bywa różnie wydaje mi się, że w profesjonalnych kancelariach jest to też uzależnione od wysokości roszczeń jakie można odzyskać. Premie za sukces z tego co sprawdzałem od 3-9%

    
 2. Jerzy Korczyński pisze:

  Ja byłbym wdzięczny za namiary na dobre kancelarie do obsługi kredytu frankowego Raiffeisen. Na dniach chciałbym rozpocząć kroki prawne.

   
 3. Michał Szostak pisze:

  Zestawienie powstało na bazie kilku ofert sprawdzonych kancelarii z listy. Odrzucone zostały te skrajnie najwyższe propozycje

  I instancja
  – opłata sądowa – nie więcej niż 1.000 pln
  – w przypadku przegranej, minimalne stawki zastępstwa procesowego zasądzane przez sąd, w zależności od wysokości sporu wynoszą:
  do 500 zł – 90 zł;
  powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;
  powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
  powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
  powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
  powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;
  powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;

  Istnieje możliwość ograniczenia kwoty roszczenia, ale warto pamiętać, że ograniczenie poniżej kwoty 50.000 pln uniemożliwi nam złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.
  Reprezentacja procesowa (ryczałt, niezależnie od wyniku) przed sądem I instancji to koszt pomiędzy 6.000 pln a 15.000 pln.

  II instancja

  Reprezentacja procesowa (ryczałt, niezależnie od wyniku) przed sądem II instancji to koszt pomiędzy 5.000 pln a 9.000 pln.

  Postępowanie kasacyjne

  Reprezentacja procesowa (ryczałt, niezależnie od wyniku) przed Sądem Najwyższym to koszt pomiędzy 4.000 pln a 8.000 pln.

  Powyższe zestawienie jest zestawieniem opłat ryczałtowych, niezależnych od wyniku sporu.
  W przypadku wygranej, w każdej z instancji, otrzymujemy od strony przeciwnej koszty zastępstwa procesowego.

  Do tego dochodzi success fee w wysokości 3%-9% wyegzekwowanych od banku środków pieniężnych.

  Wszystkie kwoty podane powyżej, to kwoty netto, do których należy doliczyć podatek VAT

  Powyższe zestawienie potraktowałbym jako rozsądne ramy prowadzenia sprawy.

  Wiadomo, że pojawią się kancelarie proponujące zupełnie inne stawki na innych warunkach. Umowa z prawnikiem powinna być jednoznaczna, jednoznacznie określająca zakres obowiązków prawnika, jak również jego wynagrodzenie.

  Powyższe koszty nie zawierają również biegłych, opinii zewnętrznych itp.

  Dodatkowo radzę uważać na propozycje składane przez przedstawicieli handlowych różnych firm które nie są kancelariami a jedynie firmami które pośredniczą. Stawki propnowane wynoszą np: 3000 pln i 30% premii za sukces, 5000pln i 20%, 10.000pln i 10% – w rozmowach występuje bardzo mocny marketing, manipulacje oraz wyliczenia które po sprawdzeniu nie są do końca wiarygodne.

   
 4. Adam Smoliński pisze:

  Ja tylko dodam, że najdroższa kancelaria wcale nie znaczy najlepsza oraz aby uważać bo wielu prawników którzy zaczynali karierę zawodową w 2016-2017 r. nagle na rynku przedstawia się jako sprawdzeni specjaliści dla frankowiczów

   
 5. Krzysiu Głowacki pisze:

  A może ktoś już analizował temat i podpowie kogo konkretnie do sprawy wybrać, którą kancelarie? Przydało by się też kilka słów o cenach aby było wiadomo czy z człowieka nie zdzierają?

   
  • Magdalena Góra pisze:

   Warto wysłać zapytania 3-4 najlepszych kancelarii w rankingu i masz porównanie cenowe. Kancelarie jakościowo sprawdzone więc kwestia z kim najlepiej się dogadujesz no i ceny płatnej teraz ale też po wygraniu sprawy. Fajną oferte daje adw Paweł Borowski z Wrocławia – sprawdzona Kancelaria i dajej nie świruje z cenami i najważniejsze podobno nadal nie bierze premii za sukces ( info do sprawdzenia czy faktycznie w każdej sprawie czy tylko w sprawach niektórych banków )

    
 6. Vira pisze:

  czy ktoś analizował obecnie rynek? Jakich stawek można się spodziewać? czy 5tys+vat i 10% od wygranej to wysokie honorarium dla kancelarii? a ile jest rozpraw w takiej sprawie? Kancelaria życzy sobie 350zł+vat za kazde stawiennictwo na rozprawie..
  Możecie napisać jak było u was.

   
 7. Hanna pisze:

  Ktoś jest w posiadaniu rankingu kancelarii pod kątem ilości spraw granitowych /wygranych i w jakich bankach ?

   
 8. Barbara Bochenek pisze:

  Najbardziej trzeba uważać na kancelarie odszkodowawcze. Dziś są artykuły, że UOKIK wziął się za największe bo mają bardzo groźne zapisy w umowach. Tak więc NIGDY nie wybierajcie pośredników, Spółek tylko sprawy bezpośrednio do adwokata i do radcy prawnego.

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *