Jak pozwać bank i nie przegrać sprawy frankowej?

W każdym przypadku proces sądowy wiąże się z ryzykiem i ryzyka tego nigdy nie wyeliminujemy, lecz możemy je znacznie zminimalizować. Nie inaczej jest w przypadku spraw dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich, gdyż pomimo korzystnego i raczej już ugruntowanego orzecznictwa, które dodatkowo poparte zostało opinią wydaną przez Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nadal zdarza się, że frankowicze w sądzie przegrywają. 

W przypadku franków takie niekorzystne orzeczenia mogą wynikać z kilku czynników, w końcu dotyczą materii bardzo skomplikowanej z którą sądy do tej pory nie musiały sobie radzić, więc od początku nie wiadomo było jak do tematu podejść, wiele jednak zależy od tego jak twoja sprawa będzie w sądzie prowadzona, kluczem do sukcesu jest więc przede wszystkim dobry pełnomocnik – adwokat lub radca prawny.

Mówiąc o „dobrym pełnomocniku” mamy na myśli osobę, która posiada wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu postępowań przeciwko bankom z tytułu zawartych umów kredytowych, szukając więc pełnomocnika na te dwie kwestie musisz zwrócić szczególną uwagę. 

Twoim pełnomocnikiem w sądzie, a więc osobą, która może cię podczas postępowania reprezentować i występować w twoim imieniu, może być tylko pełnomocnik zawodowy, czyli adwokat lub radca prawny, współpracę na tym polu powinieneś więc nawiązać tylko z osobą, która takim tytułem może się posługiwać. 

Powyższe dla wielu osób jest oczywiste i zapewne zadaje sobie teraz pytanie dlaczego o tym wspominamy, pamiętać jednak musisz, że udając się do firmy, która w nazwie ma słowo „kancelaria” wcale nie jest to równoznaczne z tym, że trafisz do prawnika. 

Na rynku obecnie funkcjonuje wiele firm/kancelarii odszkodowawczych, słowo „kancelaria” nie jest więc zarezerwowane dla prowadzenia działalności tylko przez osoby posiadające wykształcenie prawnicze, dlatego szukając osoby, która będzie prowadzić twoją sprawę, zwróć uwagę by pełnomocnik takowe posiadał, w przeciwnym wypadku, taka kancelaria co prawda podejmie się prowadzenia twojej sprawy, lecz jej faktycznie prowadzenie zleci współpracującemu z nią prawnikowi, którego nie będziesz znać i nie będziesz wiedział jakie posiada doświadczenie. Wielu pośredników proponuje także współpracę z dużą współpracującą z nimi kancelarią – jest to typowy zabieg, dzięki któremu prawnicy nie ponoszą odpowiedzialności wobec ciebie i nie masz wpływu na ich pracę.

Gdy już wiesz, że prowadzenie postępowania sądowego przeciwko bankowi musisz zlecić adwokatowi bądź radcy prawnemu, kolejną rzeczą na którą musisz zwrócić uwagę to wiedza i doświadczenie pełnomocnika z zakresu tego typu spraw. 

Oczywiście, tytuł adwokata bądź radcy prawnego jest swego rodzaju gwarancją, że dana osoba posiada odpowiednie kompetencję i wiedzę prawniczą, która zapewnią, że twoja sprawa będzie prowadzona na najwyższym poziomie, warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że prawo jest tak szeroką dziedziną, że nie ma możliwości by każdy prawnik znał się na wszystkim co z prawem się wiąże w takim samym, wysokim, stopniu. 

Wiedza ponadto powinna być poparta doświadczeniem, znajomość praktyki sądowej i specyfiki danych spraw bywa nie raz bardziej przydatna niż znajomość przepisów, dlatego twój pełnomocnik powinien być nie tylko obeznany pod względem prawnym w prowadzeniu spraw frankowych, lecz również powinien posiadać doświadczenie w ich prowadzeniu, a najlepiej żeby mógł poszczycić się wygranymi właśnie w tego typu sprawach. 

Informacje na ten temat pozyskać możesz przeglądając fora internetowe, zapoznając się ze stroną internetową twojego potencjalnego pełnomocnika lub po prostu pytając go o tę kwestię podczas spotkania.

Na co zwrócić uwagę gdy wybierasz prawnika do sprawy frankowej?

W miarę możliwości prześledź procesy prowadzone przez prawnika. Wiele kancelarii lub firm twierdzi, że prowadzi sprawy 7000-10000 tyś frankowiczów. Jest to informacje nie do zweryfikowania oraz bardzo często liczby te nie są prawdziwe. Wystarczy jednak prześledzić kilka spraw i zwrócić uwagę czy dana kancelaria

a) Jeśli występujemy w sprawie jako konsument czy prawnik podkreśla i udowadnia, że frankowicz ma status konsumenta, skutecznie odpiera argumentacje banku podważającą stanowisko w tym zakresie,

b) Używa m in. argumentacji, że frankowicz podczas podpisywania umowy z bankiem nie miał wpływu na treść umowy, uowa nie była negocjowana w żadnym zakresie,

c) W umowie kredytowej oraz regulaminie nie wskazano informacji dotyczących sposobu tworzenia tabel kursowych przez wewnętrzną komórkę organizacyjną banku,

d) W pozwach jest stosownie uzasadniona wysokość dochodzonego roszczenia, korzysta w tym zakresie z opinii odpowiedniego biegłego,

e) Kancelaria posiada sprawdzony „know how”, rozwija swoją argumentację od kilku lat, pozew nie jest lakoniczny ale nie jest też pozwem do którego wrzuca się wszystko do wyboru dla sędziego ( np tworzy pozwy na 140-200 str. )

f) Prawnik na spotkaniu lub podczas kontaktu poświęca nam czas i dokładnie wytłumaczy na czym polega unieważnienie umowy frankowej, w przypadku jakich umów jest to możliwe oraz jakie są konsekwencje unieważnienia umowy frankowej. Istotne jest także aby prawnik przedstawił możliwe rozliczenia między nami a bankiem będące konsekwencją unieważnienia umowy. W tym zakresie wytłumaczy nam na czym polega teoria salda, teoria dwóch kondykcji – w tym zakresie wyjaśni nam przepisy o potrąceniu oraz przedawnieniu a także zwróci uwagę na ewentualną możliwość dalszych procesów z bankiem, zwróci uwagę na przedawnienie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia co może nas szczególnie interesować po zwycięstwie.

g) Istotne jest też sprawdzenie czy kancelaria znajduje się w rankingu kancelarii frankowych oraz jakie opinie wystawiają jej klienci

h) Upewnij się przed podpisaniem umowy, że sprawę zlecasz adwokatowi, radcy prawnemu BEZPOŚREDNIO a nie firmie która pośredniczy lub poprzez akwizytora

Przeczytaj:

Kancelarie frankowicze – jak wybrać dobrą kancelarię do sprawy frankowej

Interesując się złożeniem pozwu przeciwko bankowi zapewne wiesz, że wielu frankowiczów zdecydowało się przystąpić do postępowania grupowego zamiast wystąpić z pozwem indywidualnym, takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne. 

Przede wszystkim, postępowania grupowe trwają znacznie dłużej niż te prowadzone z powództwa indywidualnego i nie jest to kwestia kilku miesięcy, lecz nawet kilku lat, o tyle więc dłużej możesz czekać na zwrot środków pobranych przez bank, a zapewne nie o to ci chodzi. 

Ponadto, w postępowaniu grupowym tak naprawdę nie będziesz mieć informacji w jakim kierunku sprawa się toczy, co się w niej dzieje, jakie są szanse powodzenia, gdyż będziesz tylko jedną z kilkuset osób, które są stroną takiego postępowania, twoje indywidualne stanowisko nie będzie więc brane pod uwagę.

Inaczej jest natomiast w postępowaniu, które zainicjujesz indywidualnie, gdyż tutaj sąd wysłucha co masz do powiedzenia w sprawie, posiadasz inicjatywę dowodową i jesteś na bieżąco z tym co w sprawie się dzieje, możesz więc w porę reagować, gdy sprawa przybierze nieprzychylny dla ciebie obrót.

Pamiętaj więc, że stosując się do powyższych zasad znacznie zwiększasz szanse na wygraną z bankiem w sporze sądowym.

Ocena adwokata (tylko dla zalogowanych)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *