Kancelarie frankowicze – jak wybrać dobrą kancelarię do sprawy frankowej

Wraz ze wzrostem ilości pozwów przeciwko bankom z tytułu zawartych umów kredytowych we frankach szwajcarskich, wzrosła również liczba kancelarii, które twierdzą, że specjalizują się w pomocy frankowiczom

Dla osób, które nie mają na co dzień kontaktu z prawnikami i nie do końca orientują się jak wykonywanie tego zawodu wygląda, słowo „kancelaria” w nazwie firmy jest synonimem profesjonalności i uczciwości, wiedzieć jednak musisz, że zasadnicze znaczenie ma tutaj nie określenie „kancelaria”, lecz to czy usługi w takiej firmie świadczy adwokat/ radca prawny czy inna osoba.

Kancelarie prawne oraz sp. z o.o. 

Obecnie obowiązujące przepisy w żaden sposób nie ograniczają posługiwania się terminem „kancelaria”, jak również nie przyznają prawa tylko i wyłącznie prawnikom do używania tego określenia w nazwie prowadzonej firmy, oznacza to więc, że kancelarię założyć może praktycznie każdy, również osoba, która wykształcenia prawnego nie posiada, jak więc odróżnić kancelarię prowadzoną przez profesjonalnych pełnomocników od innego tego rodzaju firm?

W przypadku, gdy kancelarię prowadzi adwokat bądź radca prawny, i jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, w nazwie takiej kancelarii praktycznie zawsze podaje się również tytuł zawodowy danej osoby, a więc adwokat lub radca prawny, oraz jej imię i nazwisko.

Podobnie jest w przypadku większych firm prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych, jeśli jednak z nazwy jednoznacznie nie wynika czy osoby prowadzące daną kancelarię są profesjonalnymi pełnomocnikami, potrzebne informacje uzyskasz zapoznając się ze stroną internetową danej kancelarii lub po prostu kierując zapytanie do konkretnej kancelarii.

Dlaczego jednak lepiej jest wybierać profesjonalnych pełnomocników skoro pozostałe kancelarie również radzą sobie na rynku i  świadczą usługi prawne? W przypadku kredytów we frankach uzyskanie pomocy od profesjonalnego pełnomocnika jest istotne, gdyż sprawy przeciwko bankom swój finał mają zwykle w sądzie, musisz więc złożyć pozew i prowadzić przeciwko bankowi postępowanie sądowe, profesjonalny pełnomocnik zrobi więc te wszystkie czynności za ciebie i przede wszystkim będzie cię w sądzie reprezentować, a ty nawet na wszystkie rozprawy nie będziesz musiał się fatygować.

Jeśli jednak powierzysz swą sprawę kancelarii, która nie jest prowadzona przez adwokata lub radcę prawnego, wówczas osoba, która ci doradzała nie pójdzie z tobą jako twój pełnomocnik na rozprawę sądową, lecz jej udział skończy się na udzieleniu pomocy w przygotowaniu pozwu. Zapewne będziesz co prawda reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, lecz będzie to osoba z którą kancelaria, której sprawę powierzyłeś, współpracuje, nie będziesz więc mieć realnego wpływu na wybór swojego pełnomocnika, jego działania, jak również może się okazać, że poznasz go dopiero na sali sądowej, tuż przed rozprawą.

Jak zostało powyżej zasygnalizowane, kancelarię może założyć i prowadzić praktycznie każdy, może się więc okazać, że jeśli nie będzie to kancelaria prowadzona przez profesjonalnych pełnomocników, to twoją sprawą zajmować się będzie osoba nie mająca nawet prawnego wykształcenia.

Oczywiście brak kierunkowego wykształcenia nie oznacza, że dana osoba nie posiada wystarczającej wiedzy do prowadzenia twojej sprawy, jednakże decydując się na korzystanie z usług firmy nie prowadzonej lub niezatrudniającej profesjonalnych pełnomocników, musisz zdawać sobie sprawę, że taka sytuacja może zaistnieć i musisz podjąć świadomą decyzję o podjęciu lub kontynuowaniu dalszej współpracy z taką firmą. W przypadku spraw dotyczących kredytów we frankach jest to szczególnie prawdopodobne gdyż są to bardzo trudne sprawy z którymi nie radzi sobie nawet większość doświadczonych adwokatów lub radców prawnych.

Obecnie powszechnie wiadomo, że argumentacja najczęściej wykorzystywana przez nie doświadczonych prawników oparta tylko na abuzywności przynosi średnie rezultaty. Skuteczna argumentacja stosowana przez doświadczone w temacie kancelarie adwokackie/ radcowskie opiera się na podstawach prawa takich jak złamania zasady walutowości, nominalizmu lub samego zobowiązania.

Pośrednicy, kancelarie odszkodowawcze

Sprawami frankowiczów zainteresowały się także firmy, które dotychczas specjalizowały się w obsłudze klientów poszkodowanych w wypadkach oraz dochodzeniu odszkodowań. Zasada działania takich pośredników jest dość prosta. Firma działająca jako sp. z o.o. lub s.a prowadzi szeroko zakrojone działania reklamowe ( najczęściej poprzez przedstawicieli handlowych ) w celu zawarcia umowy z frankowiczami a następnie przekazuje sprawę do kancelarii adwokackiej lub radcowskiej z którymi współpracują.

W przypadku powierzenia sprawy takiej firmie musimy mieć świadomość niebezpieczeństw jakie może to ze sobą wiązać.

Po pierwsze osoba zlecająca podpisuje umowę z pośrednikiem, który nie musi przestrzegać norm etyki adwokackiej. Może zlecić sprawę dowolnej kancelarii czy prawnikowi, podczas prowadzenia sprawy dowolnie zmieniać pełnomocników lub też zawrzeć umowę z kancelarią która wysyła na sprawy aplikantów.

Po drugie pośrednicy zwykle współpracują z kancelariami posiadającymi liczna kadrę prawników jednak są to osoby które wcześniej zajmowały się głównie sprawami o odszkodowania a nie mają doświadczenia ani tym bardziej sukcesów w walce z bankami w sprawach kredytów frankowych.

Po trzecie pośrednicy tacy proponują dość niskie opłaty na początek ale kolosalne procenty po wygranej sprawie. Wyliczenia tych procentów często w umowie przedstawione są w sposób skomplikowany i nie jasny dla kogoś kto prawnikiem nie jest. Zlecający sprawę musi w kwestii obliczeń zaufać osobie która przedstawia nam ofertę firmy, najczęściej profesjonalnemu sprzedawcy, który od każdej zawartej umowy otrzymuje stosowną prowizję.

Pozostaje również otwarta kwestia odpowiedzialności zawodowej. Spółki z o. o. działają na bazie ksh, gdzie wyznacznikiem poziomu odpowiedzialności jest wysokość kapitału zakładowego.

Firmy stosujące niskie wynagrodzenie i wysokie success fee

Wiele podmiotów kusi możliwością rozpoczęcia prowadzenia sprawy po uiszczeniu niewielkiej początkowej opłaty. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wynagrodzenie typu 3000 PLN plus success fee ma prawo funkcjonować tylko w przypadku metody kopiuj i wklej i dużej ilości spraw. Nie ma tu ani miejsca i czasu ani przede wszystkim pieniędzy na indywidualne potraktowanie każdej sprawy i twórcze podejście do tematu. Zanim taka firma uzyska swoje wynagrodzenie, jeżeli w ogóle uzyska, miną 2-3 lata. Za te 3000 PLN musi opłacić wiele osób, pokryć koszty stałe, marketing, reklamę, koszty zarządu, no i zapłacić prawnikowi. Można wyjść niestety z założenia, że żadna ze spraw nie będzie, bo nie może być, prowadzona w sposób indywidualny. Który prawnik jest w stanie za realne 500-600 PLN zapoznać się z dokumentacją, napisać pozew, odnieść się do odpowiedzi banku, przygotować się do rozprawy, porozmawiać z klientem.

Na zakończenie warto dodać, iż firmy takie często zachęcają frankowiczów powołując się na duża liczbę osób które powierzyły im swoje sprawy. Nie jest to jednak związane z dużą skutecznością tych firm na polu prowadzenia sporów sądowych z bankami. Jest to wynik dobrej strategii marketingowej, bardzo intensywnej i agresywnej akwizycji polegającej na prostym systemie prowizyjnym, zatrudnianiu kolejnych akwizytorów, prostej umowy zawierającej wszystkie elementy, których taka umowa nie powinna zawierać.

Znane są także przypadki przegranych w sprawach frankowiczów, którzy powierzyli swoje sprawy pośrednikom, poprzez rażące błędy popełnione podczas procesu wynikające głównie z braku znajomości problematyki spraw frankowych.

Kancelarie adwokackie / radców prawnych specjalizujące się w sprawach frankowiczów 

Na rynku obecnie funkcjonuje kilkanaście kancelarii, które zajmowały się problemem tak zwanych kredytów we frankach jeszcze zanim ktokolwiek interesował się tematem. Kancelarie te od 2014 r. analizowały tą tematykę i tworzyły podwaliny obecnej strategii stosowanej w procesach z bankami. Są to kancelarie z doskonałą znajomością tematyki a co więcej mogące pochwalić się realnymi sukcesami na polu procesów z bankami. Stawki tych kancelarii nie należą do niskich jednak stawka o którą toczy się walka w sądzie także niska nie jest.

Warto też zwrócić uwagę na kwestię o której zwykle się nie pamięta, mało się mówi, a która tak naprawdę z perspektywy klienta jest bardzo istotna. Otóż, każdy adwokat i radca prawny są nie tylko zobowiązani do wykonywania zawodu i świadczenia usług prawnych zgodnie z kodeksem etyki, lecz również zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej, na osobach, które uprawnień profesjonalnego pełnomocnika nie posiadają, obowiązki to nie ciążą.

Korzystając z pomocy adwokata bądź radcy prawnego masz zatem pewność, że pełnomocnik będzie działał tylko i wyłącznie na twoją korzyść, że udzielone w związku ze sprawą informacje nie zostaną ujawnione i że pełnomocnik będzie działać etycznie.

Adwokat i rada prawny nie mogą np. być pełnomocnikiem klienta, jeżeli przeciwnik klienta jest również jego klientem w jakiejkolwiek sprawie, jeśli więc adwokat/ radca prawny podejmie się prowadzenia twojej sprawy przeciwko bankowi to masz pewność, że z tym bankiem na innej płaszczyźnie nie współpracują, w przypadku pozostałych firm pewności tej jednak nie masz.

Ocena adwokata (tylko dla zalogowanych)

11 Komentarze

 1. Martyna Gaj pisze:

  Bardzo pomocne informacje dla frankowiczów. Dziękuję. Niestety nie ma co ukrywać ale wybór kancelarii to jest trudne zadanie. Nie jesteśmy biegli w temacie, z każdej strony inna osoba przekonuje do skorzystania ze swojej usługi i bardzo trudno ocenić kto ma racje. Przydało by się aby napisać też coś o kosztach ile taki usługi dla frankowiczów powinny kosztować aby było uczciwie, aby jakość obsługi była na dobrym poziomie. Rozstrzał cenowy jest ogromny, premie za sukces także różnie liczone to są trudne dla nas sprawy. Jeśli mogę prosić to czy istniała by możliwość wskazania które kancelarie specjalizują się w walkach z danymi bankami. Mnie najbardziej interesuje bank Pko BP – byłabym bardzo bardzo wdzięczna za taką informację.

   
  • Andrzej Opaliński pisze:

   Co do samych cen bywa różnie wydaje mi się, że w profesjonalnych kancelariach jest to też uzależnione od wysokości roszczeń jakie można odzyskać. Premie za sukces z tego co sprawdzałem od 3-9%

    
 2. Jerzy Korczyński pisze:

  Ja byłbym wdzięczny za namiary na dobre kancelarie do obsługi kredytu frankowego Raiffeisen. Na dniach chciałbym rozpocząć kroki prawne.

   
 3. Michał Szostak pisze:

  Zestawienie powstało na bazie kilku ofert sprawdzonych kancelarii z listy. Odrzucone zostały te skrajnie najwyższe propozycje

  I instancja
  – opłata sądowa – nie więcej niż 1.000 pln
  – w przypadku przegranej, minimalne stawki zastępstwa procesowego zasądzane przez sąd, w zależności od wysokości sporu wynoszą:
  do 500 zł – 90 zł;
  powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;
  powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
  powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
  powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
  powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;
  powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;

  Istnieje możliwość ograniczenia kwoty roszczenia, ale warto pamiętać, że ograniczenie poniżej kwoty 50.000 pln uniemożliwi nam złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.
  Reprezentacja procesowa (ryczałt, niezależnie od wyniku) przed sądem I instancji to koszt pomiędzy 6.000 pln a 15.000 pln.

  II instancja

  Reprezentacja procesowa (ryczałt, niezależnie od wyniku) przed sądem II instancji to koszt pomiędzy 5.000 pln a 9.000 pln.

  Postępowanie kasacyjne

  Reprezentacja procesowa (ryczałt, niezależnie od wyniku) przed Sądem Najwyższym to koszt pomiędzy 4.000 pln a 8.000 pln.

  Powyższe zestawienie jest zestawieniem opłat ryczałtowych, niezależnych od wyniku sporu.
  W przypadku wygranej, w każdej z instancji, otrzymujemy od strony przeciwnej koszty zastępstwa procesowego.

  Do tego dochodzi success fee w wysokości 3%-9% wyegzekwowanych od banku środków pieniężnych.

  Wszystkie kwoty podane powyżej, to kwoty netto, do których należy doliczyć podatek VAT

  Powyższe zestawienie potraktowałbym jako rozsądne ramy prowadzenia sprawy.

  Wiadomo, że pojawią się kancelarie proponujące zupełnie inne stawki na innych warunkach. Umowa z prawnikiem powinna być jednoznaczna, jednoznacznie określająca zakres obowiązków prawnika, jak również jego wynagrodzenie.

  Powyższe koszty nie zawierają również biegłych, opinii zewnętrznych itp.

  Dodatkowo radzę uważać na propozycje składane przez przedstawicieli handlowych różnych firm które nie są kancelariami a jedynie firmami które pośredniczą. Stawki propnowane wynoszą np: 3000 pln i 30% premii za sukces, 5000pln i 20%, 10.000pln i 10% – w rozmowach występuje bardzo mocny marketing, manipulacje oraz wyliczenia które po sprawdzeniu nie są do końca wiarygodne.

   
 4. Adam Smoliński pisze:

  Ja tylko dodam, że najdroższa kancelaria wcale nie znaczy najlepsza oraz aby uważać bo wielu prawników którzy zaczynali karierę zawodową w 2016-2017 r. nagle na rynku przedstawia się jako sprawdzeni specjaliści dla frankowiczów

   
 5. Krzysiu Głowacki pisze:

  A może ktoś już analizował temat i podpowie kogo konkretnie do sprawy wybrać, którą kancelarie? Przydało by się też kilka słów o cenach aby było wiadomo czy z człowieka nie zdzierają?

   
  • Magdalena Góra pisze:

   Warto wysłać zapytania 3-4 najlepszych kancelarii w rankingu i masz porównanie cenowe. Kancelarie jakościowo sprawdzone więc kwestia z kim najlepiej się dogadujesz no i ceny płatnej teraz ale też po wygraniu sprawy. Fajną oferte daje adw Paweł Borowski z Wrocławia – sprawdzona Kancelaria i dajej nie świruje z cenami i najważniejsze podobno nadal nie bierze premii za sukces ( info do sprawdzenia czy faktycznie w każdej sprawie czy tylko w sprawach niektórych banków )

    
 6. Vira pisze:

  czy ktoś analizował obecnie rynek? Jakich stawek można się spodziewać? czy 5tys+vat i 10% od wygranej to wysokie honorarium dla kancelarii? a ile jest rozpraw w takiej sprawie? Kancelaria życzy sobie 350zł+vat za kazde stawiennictwo na rozprawie..
  Możecie napisać jak było u was.

   
 7. Hanna pisze:

  Ktoś jest w posiadaniu rankingu kancelarii pod kątem ilości spraw granitowych /wygranych i w jakich bankach ?

   

Dodaj opinie